Op zondag 26 april herdenken wij de Tsjernobyl-ramp van 40 jaar geleden. Dat doen we met een week vol fietsprotest tegen kernenergie. De Luchtfietsers, een collectief van fietsende activisten, start al op zondag 19 april en fietst gedurende de week dwars door Nederland. Onderweg voeren we samen met de fietsers acties op diverse plaatsen tegen kernenergie.
Op 26 april 1986 vond een ramp plaats in de kerncentrale van Tsjernobyl. Op 2 mei bereikt de radioactieve wolk, die vrijkwam uit Reaktor 4, Nederland. Radioactieve deeltjes sloegen ook hier neer, net als in Zweden, Denemarken, Duitsland en België. De ramp blijkt het gevolg van een volledig mislukte veiligheidstest. Veertig jaar na dato is leven in de omgeving van die kerncentrale nog steeds extreem risicovol. Bovendien blijkt kerncentrale Tsjernobyl een zeer kwetsbaar object in de oorlog tussen Rusland en de Oekraïne.
Tsjernobyl, later ook de kernramp bij Fukushima (2011) en de oorlog tegen Iran confronteren ons hard met de negatieve gevolgen van het gebruik van kernenergie. Maar dagelijks wordt er wereldwijd uranium gedolven, vinden transporten van op te wekken en verwerkt materiaal plaats, vindt opslag en dumping van kernafval plaats, zijn er problemen bij kerncentrales en regelmatig heeft dat alles ingrijpende gevolgen voor de leefomgeving en de mens.

Om het verzet hiertegen te laten zien gaan we samen met de Luchtfietsers op pad. Je kunt een losse etappe meefietsen, uiteraard mag je ook meerdere etappes doen. We roepen zoveel mogelijk mensen op om mee te doen op de slotdag en het laatste stuk mee te fietsen vanaf Middelburg naar Borssele. Dus zorg ervoor dat je er in ieder geval op 26 april bij bent.
Geef hieronder op wat je wilt en we nemen contact met je op over de praktische details.
Fietsprotest tegen kernenergie, 19-26 april 2026
Wil jij meefietsen met de Luchtfietsers tegen kernenergie, meld je dan hier aan.